ЕЛЕКТРОННА КНИГА НА ПРОЕКТА ⇒ "WEB 3.0"
Обучение на учители от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ гр. Златица по програма „Еразъм+“
В периода от 5 до 16 февруари 2024 г. четирима учители от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ - гр. Златица участваха в квалификационен курс „Web 3.0 tools tra
ining“ („Обучение за Web 3.0 инструменти“) в гр. Самсун, Турция по проект № 2023-1-BG01-KA122-SCH-000128321, Програма „Еразъм+“. Обучението се проведе от вдъхновяващите лектори Налян Айдин и Фикри Керем от обучителната организация „EUPRO+ЕDUCATION AND CONSULTING“.
Инструментите Web 3.0 са технологични инструменти, които позволяват на учители и ученици едновременно да създават, споделят и обсъждат онлайн информация. Учителите се запознаха с платформи за създаване на дигитално съдържание при провеждане на онлайн уроци и приложението им в часовете по учебни предмети. Те работиха с различни приложения за създаване на електронни книги, видеоанимация, брошури, плакати, програми, приложими в училище с лесен интерфейс, подходящ за работа с ученици.
Беше организирано посещение в училище Samsun Gazi Anadolu Lisesi. В училището се обучават 740 ученици от 9-ти до 12-ти клас. Домакините бяха изключително гостоприемни и споделиха своя опит и добри практики.
Придобитите знания и умения от учителите вече се прилагат в класната стая. Предстои следваща мобилност с ученици и учители за споделяне и обмяна на опит за Web 3.0 инструменти с Гимназия „Europa 2000“ - гр. Будапеща, Унгария.
СУ „Св. Паисий Хилендарски“ гр. Златица носи цялата отговорност за съдържанието на настоящия документ и при никакви обстоятелства той не може да се приеме като официална позиция на Националната агенция или Комисията.
Повече информация за обучението може да намерите в този линк: НИЕ В САМСУН
* * *
Мобилност за споделяне и обмяна на опит за Web 3.0 инструменти в гр. Будапеща, Унгария
5 до 16 април 2024 г. десет ученици от 10. и 11. клас и двама учители от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ - гр. Златица участваха в мобилност за споделяне и обмяна на опит за Web 3.0 инструменти в гр. Будапеща, Унгария по проект № 2023-1-BG01-KA122-SCH-000128321, Програма „Еразъм+“.
рми за създаване на дигитално съдържание. Учениците участваха в часове, в които домакините споделиха опита си за прилагането на дигиталните инструменти в образователния процес.
СУ „Св. Паисий Хилендарски“ е училище посланик на Европейския парламент. В тази връзка учениците се срещнаха със свои връстници от професионална гимназия за политехника (Közgazdasági Politechnikum), която също е училище посланик на Европейския парламент. Участниците по проекта активно се включиха в часове по анлийски език и спорт, имаха възможност да се запознаят с нова образователна среда.
Дейностите през погледа на учениците
Ние, ученици от 10 и 11 клас на СУ „Св Паисий Хилендарски" гр. Златица, осъществихме визита до гр. Будапеща, Унгария по проект № 2023-1-BG01-KA122-SCH-000128321 „Обучение за Web 3.0 инструменти“. Заедно с нашите преподаватели - г-жа Аделина Павлова и г-жа Здравка Петрова - станахме част от тази мобилност, за да научим нови и интересни неща, свързани със следващото поколение интернет технология, която силно разчита на дигиталното обучение и АI - Изкуствен интелект. Нека ви разкажем за нашето пътуване.
На 5 април 2024 г. се отправихме на път заредени с много положителни емоции и очаквания. Полетът до Унгария беше прекрасен. Още след кацане, в самото начало бяхме очаровани от красотата на Будапеща и от милото посрещане на нашите домакини - вечерна разходка с корабче по река Дунав. Красивите гледки, интересните разкази на нашите гидове със сигурност ще оставят прекрасни спомени у нас. Но разбира се, по - важната част от нашата визита бе свързана с обмяна на добри практики, посещения на местни учебни заведения и съвместна работа с нашите партньори. Основното ни училище партньор беше - Vaci SzC Petzelt Jozsef Technikum es Szakkepzo Iskola в гр. Сентендре, но посетихме още две училища и един университет в гр. Будапеща. Бяхме запознати с унгарската система на обучение, видяхме различни методи на преподаване. Участвахме с наши връстници и по-големи ученици в различни уроци.
Запознахме се с инструменти на Web 3.0, чиято цел е да направи образованието по- добро, по-забавно. Участвахме в занимания, които насърчаваха работата в екип и нашата креативност. Работата с Web 3.0 е свързана основно с безопасния интернет, дългосрочното учене и подобряването на социалните ни умения.
Беше поучително, забавно, увлекателно... Общото, което открихме е, че и нашите партньори участват в много проекти. Всички бяхме единодушни, че работата по проекти е изключително полезна за получаването на нови знания, развиването на социални и комуникативни умения, както и че е прекрасна възможност да се запознаем с различни културни ценности, които правят Европа така различна и същевременно - наш общ дом.
Извън сериозната работа, ние създадохме нови приятелства и се докоснахме до красотата на Будапеща - тази невероятна европейска столица. Участието в този проект ни зареди с много енергия и с удоволствие бихме се върнали отново в този град.
"Будапеща е едно вълшебно място, притежаващо своя специална магия." - Илиян Лазаров
"Неусетно изминаха десетте дни от проекта, изпълнени с приключения, емоции и нови знания." Мира Кошинска
"Спомените, които си създадохме - остават за цял живот." Златомира Бързакова
"Посетихме зоопарка и Ботаническата градина, Българския Културен институт. Запознахме се с проекти, по които работят унгарските ученици."- Мирела Кривиралчева
И накрая си пожелаваме още много спечелени проекти, пътувания и приключения!
Ние: Дарина Бачкова, Преслава Иванова, Димитър Димитров, Димитър Стойков, Евгени Додов, Мартин Кирилов, Илиян Лазаров, Златомира Бързакова, Мира Кошинска, Мирела Кривиралчева - ученици от 10,11 клас , СУ " Св Паисий Хилендарски" – гр. Златица
