http://www.srednogorie.bg/news/startira-naynoviya-proekt-na-suzlatitsa-16086-97900.html
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ „СВ. П. ХИЛЕНДАРСКИ“ СТАРТИРА ЕРАЗЪМ+ ПРОЕКТ
СУ "Св. Паидсий Хилендарски" гр. Златица стартира през месец март изпълнението на новия си проект по Програма "Еразъм+". Проект № 2022-2-BG01-KA122-SCH-000101931 „Насърчаване на формирането на STEM идентичност" включва два етапа на обучение в Португалия: ученическа мобилност за 16 ученици с 2 придружаващи учители през 2023 г. и обучение на 9 учители през 2024 г. Обученията на учениците ще се реализират в средни училища и обучителни центрове в град Барселош; посещения за училищния персонал са планирани в сродни училища в Барселош, Еспозенде и Повоа де Варжим.
Проектът е насочен към едно от предизвикателствата за екипа на Средно училище „Св. Паисий Хилендарски“ през учебната 2022-2023 година и това е опитът да се преформулират целите на училищното обучение, като се измести фокуса от усвояване на знания към формиране на умения в новия СТЕМ център. Училищният екип полага усилия за постигане на ново ниво - формиране на СТЕМ идентичност в работата на педагогическите специалисти и приобщаване на учениците към този интегриран свят на наука, технологии, инженеринг и математика (СТЕМ). Изборът на различни видове изходящи мобилности и общо 5 учебни програми по СТЕМ и предприемачество целят да се удовлетворят потребностите както на учителите и възпитаниците на гимназията, така и на образователна институция, свързани с ефективното използване на новия СТЕМ център като образователна среда.
През месец март стартира информационната кампания по проекта сред училищната общност и набирането на кандидати за участие в първия етап - обучението на ученици в чужбина през месец октомври 2023. Предстоят вълнуващи месеци с допълнителна подготовка по английски език, ИКТ и предприемачество, полагане на тестове, явяване на интервю, подготовка на документи за обучението и пътуването в чужбина.











МОБИЛНОСТ НА УЧЕНИЦИ
От 12 до 26 октомври 16 ученици от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ – гр. Златица участваха в мобилност в гр. Барселуш, Португалия по проект № 2022-2-BG01-KA122-SCH-000101931 „Насърчаване на формирането на STEM идентичност“, програма „Еразъм+“, Ключова дейност 1 „Образователна мобилност за граждани“,
сектор „Училищно образование“. Партньорска организация в осъществяването на проекта е "Mobility friends". Началото на мобилността бе поставена от предварителна визита от страна на г-жа Емилия Микова – директор на училището и г-жа Здравка Петрова – ст. учител по английски език.
Избраните ученици от 9-ти до 12-ти клас през м.юни, т.г. участваха в много тежък подбор за класиране в проекта, който включваше тест по информационни технологии, предприемачество, английски език, оценка на CV и интервю.
По време на мобилността учениците бяха разделени в две групи, съобразно възрастта си. Техни придружаващи учители бяха г-н Кристиян Герчев – учител по английски език и г-жа Даниела Самарджиева главен учител и преподавател по информационни технологии.
Първата група включваше 8 ученици от 9-ти и 10-ти клас, които се обучаваха по темата „Обучение между връстници в STEM“. Втората група – също 8 ученици от 11-ти и 12-ти клас, надградиха своите познания по темата: „Училищно предприемачество: създаване на стартиращ бизнес“.
За петнадесет дни, в изключително интензивни дейности, освен учебните занятия, учениците посетиха 7 училища в района с различна професионална ориентация – моден дизайн, графичен дизайн, фотография, фризьорство, ресторантьорство, комуникации, маркетинг и други. Те бяха впечатлени от практическото обучение по всеки един предмет. Участниците имаха възможност да се запознаят с образователната система в Португалия. Културната програма включваше посещение на забележителности в градовете Барселуш, Брага, Гимараеш и Порто.








Обучение на учители от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ гр. Златица в Португалия по програма „Еразъм+“
В периода от 30 март до 6 април 2024 г. девет учители от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ гр. Златица, участваха в обучителни курсове в гр. Барселуш, Португалия по проект № 2022-2-BG01-KA122-SCH-000101931 „Насърчаване на формирането на STEM идентичност“, програма „Еразъм+“. Мобилността е втора по проекта и беше организирана от партньора Mobility friends.
Учителите участваха в обучителни курсове на теми: „STEM и STEAM“; „Използване на ИКТ инструменти в образованието“; „Обучение по предприемачество: развиване на стартъп“. Обученията бяха с практическа насоченост, което ги направи полезни и интересни.
Бяха организирани и наблюдения в две училища (Escola Secundaria Alcades de Faria, Barcelos и Escola de Tecnologia e Gestão de Barcelos). Българските учители се запознаха с образователната система в Португалия, имаха възможност да обсъдят актуални въпроси с колегите си и да обменят опит в STEM образованието.
Заедно с обучението бе организирана културна програма в Порто, Брага и Гимараеш, което направи престоя ползотворен и остави впечатление, че португалците са изключително гостоприемни, позитивни и любезни.
Удовлетворени от отминалата визита, със запазени прекрасни спомени от Португалия, училището отправя поглед към нови проекти по програма „Еразъм+“.

Резултатите от обученията и мобилностите може да намерите в следните линкове:
НАРЪЧНИК ЗА ОБУЧЕНИЕ В STEM СРЕДА
МОДЕЛ ЗА СОЦИАЛНО ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО
